مشاوره ازدواج

مشاوره ازدواج

ساخت وبلاگ

امکانات وب

مشاوره ازدواج

 

مشاوره ازدواج

 

مشاوره ازدواج که به آن مشاوره زوجين ، مشاوره روابط يا زوج درماني نيز گفته مي شود ، نوعي درمان است که از افراد در روابط صميمانه حمايت مي کند . درمان ممکن است براي شرکاي مفيد در نظر گرفتن جدايي يا دنبال بهبود صميميت و درک مفيد باشد. در حالي که رابطه خود کانون مشاوره هاي زناشويي است ، انتظار مي رود هر يک از شرکا به خودسازي و خودآگاهي توجه کنند .

 

يافتن درمانگر مناسب زوج ها

بررسي اينکه آيا مشاور ازدواج براي هر دو شريک مناسب قبل از تعيين جلسه زوج درماني مناسب است ، مي تواند مفيد باشد. مهم است که يک مشاور ازدواج انتخاب کنيد که:

 

آموزشهاي لازم جهت ارائه مشاوره به زوجين را ديده است

برخورد با مسائل خاص زوجين را تجربه کرده است

براي تهيه يک طرح درماني با زوجين همکاري مي کند

به هر دو شريک دلسوزي نشان مي دهد

طرف نمي گيرد

به يکي از شرکا اجازه نمي دهد براي طرف ديگر صحبت کند يا حرف او را قطع کند

کنترل هر جلسه را حفظ مي کند  

به راحتي قابل دسترسي است

زوجين را تشويق مي کند که اگر از خدمات ارائه شده راحت نيستند ابراز کنند

هزينه هاي مقرون به صرفه را پرداخت مي کند يا بيمه را مي پذيرد

هنگام مراجعه به مشاوره روابط ، بسياري از زوجين سعي مي کنند يک درمانگر ازدواج و خانواده داراي مجوز (LMFT) در منطقه خود پيدا کنند. LMFT ها توسط دولت مجوز دارند ، داراي آموزش و مجوز پيشرفته در زوج درماني هستند و اغلب توسط انجمن ازدواج و خانواده درماني آمريکا (AAMFT) معتبر شناخته مي شوند.

 

 

رويکردهاي مشاوره زوجين

رويکردها و تکنيک هاي مورد استفاده در زوج درمانگر مي تواند بسته به آموزش مشاور ازدواج و مسائلي که زوجين متقاضي درمان تجربه مي کنند ، متفاوت باشد. برخي از رويکردهاي درماني رايج در مشاوره زوجين عبارتند از:

 

رابطه درماني ايماگو دلايل ادراک يا رفتارهاي منفي در رابطه را بررسي مي کند و به دنبال برقراري ارتباط بين شرکا است.

درمان متمرکز بر احساسات تعاملات جديد و مثبتي بين شرکا ايجاد مي کند و پيوند عاطفي آنها را تقويت مي کند.

درمان سيستم هاي داخلي خانواده به شرکا کمک مي کند تا يکديگر و الگوهاي موجود در روابط آنها را بهتر درک کنند.

روش گاتمن را افزايش مي دهد نزديکي، محبت، و احترام.

مدل رشد از زوج درماني بر رشد و توسعه هر يک از شرکا به عنوان يک فرد و زن و شوهر به عنوان يک جفت متمرکز است.

روانشناسي مثبت به شرکا کمک مي کند تا بر ويژگيهاي مثبت تمرکز کرده و در زمان حال زندگي کنند.

روايت درماني مسائل گذشته را از زواياي مختلف بررسي مي کند و به زوجين کمک مي کند بينشي در مورد تنظيماتي که ممکن است در روابط ايجاد کنند ، داشته باشند.

مشاوره فردي مي تواند به عنوان پيش درآمد زوج درماني باشد. اگر شريک ديگر تمايلي به مراجعه به زوج درماني نداشته باشد ، اين ممکن است يک روش درماني باشد.

مشاوره زوجين چگونه کار مي کند

هدف از مشاوره زوجين کمک به شرکا در يادگيري بيشتر يکديگر و کسب مهارت هاي سالم در حل مسئله است. مشاور ازدواج يا LMFT ممکن است در طي جلسات اول با هر دو شريک زندگي ، بصورت مشترک يا جداگانه مصاحبه کند. پس از آن ، آنها ممکن است بازخورد ارائه دهند. زوجين ممکن است اهداف درماني را با راهنمايي درمانگر تعيين کنند و برنامه اي براي درمان تهيه کنند تا هر فرد بداند چه انتظاري دارد. در زوج درماني ، نتايج مثبت اغلب به انگيزه و فداکاري زوجين در روند کار بستگي دارد.

 

با پيشرفت درمان ، هر يک از شرکا ممکن است شنونده و گفتگوي بهتري شود. شرکا نيز غالباً ياد مي گيرند که از راه هاي جديد ديگري حمايت کنند. بروز درگيري در جلسات درماني غيرمعمول نيست. يک مشاور ازدواج اخلاقي بي طرف خواهد ماند و از کنار زدن خودداري مي کند. برخي از مشاوران ازدواج به عنوان يک بخش استاندارد از درمان ، جلسات تکميلي فردي را به هر يک از شرکا ارائه مي دهند. ديگران ممکن است در صورت درخواست جلسات جداگانه ارائه دهند. 

 

مشاوره روابط معمولاً هفته اي يکبار برگزار مي شود. اين برنامه بسته به اهداف زوجين و اينکه آيا هر يک از شرکا نيز در جلسات درماني فردي يا گروهي شرکت مي کنند ، مي تواند متفاوت باشد. مشاوره زوجين در شرايط مختلفي ارائه مي شود ، از جمله اقدامات خصوصي ، مراکز مشاوره دانشگاه و اقدامات گروهي.

 

مشاوره ازدواج غالباً کوتاه مدت است ، هرچند بهبود يک رابطه ممکن است زمان بيشتري ببرد. در نهايت ، زوج درماني تا زماني که زوجين متعهد به تکميل برنامه درماني باشند يا تا زماني که به نتيجه نرسند ، ادامه خواهد يافت.

 

مشاوره زوجين براي چه کساني است؟

هر زوج با سابقه مشترک ممکن است از مشاوره روابط بهره مند شوند. زوجين ممکن است براي حل مشکلات روابط ، درک بينايي از پويايي روابط خود ، تقويت پيوندهاي عاطفي خود يا يافتن راههاي دوستانه براي پايان دادن به رابطه خود ، به مشاوره بپردازند. مشاوره قبل از ازدواج براي افرادي که خواستار ازدواج هستند در دسترس است.

 

چه زماني مشاوره زوجين توصيه مي شود؟

از آنجا که همه زوجين در مقطعي از روابط خود دچار تنش يا درگيري مي شوند ، بسياري از افراد در مورد زمان مشاوره براي زوجين مطمئن نيستند. واقعيت اين است که زوجين ممکن است به دلايل مختلف از جمله:

 

جنگ قدرت

مسائل ارتباطي

سوء مصرف مواد

نارضايتي جنسي

مسائل مالي

مسائل خشم

خيانت

تنظيمات عمده زندگي

درگيري مکرر يا سطح استرس زياد

ايده هاي متناقض در مورد فرزندآوري

اکثر مشاوران زوج موافقند که بهتر است به محض ورود نارضايتي به رابطه ، به مشاوره زوجين بپردازيد. لازم نيست درمان تا زماني که مسئله اي به بحران تبديل شود به تأخير بيفتد. در بسياري از روابط ، تا زماني که مسائل به طور متوسط ??شش سال ادامه پيدا نکند ، زوج درماني در نظر گرفته نمي شود. اين تأخير مي تواند مشکل ترميم يا حل نگراني ها را دشوارتر کند.

 

زوج درماني همچنين براي شرکايي که در مورد آينده رابطه خود تصميمات قطعي گرفته اند ، مفيد است. يک زوج در يک رابطه سالم ممکن است براي افزايش صميميت يا يافتن راه هاي جديد براي برقراري ارتباط عاطفي با يکديگر به مشاوره بپردازند. زوجيني که از قبل تصميم به جدايي گرفته اند ، ممکن است براي پايان دادن به رابطه خود با شرايط محترمانه ، مشاوره زوجين را دنبال کنند.

 

افرادي که نامزد ازدواج هستند نيز ممکن است مشاوره قبل از ازدواج را انتخاب کنند. اين مي تواند به زوجين کمک کند تا مناطقي را که درگيري يا نگراني دارند که ممکن است در ازدواج آنها مشکل يا نارضايتي ايجاد کند ، کشف کنند. روش درماني به زوجين اجازه مي دهد تا در مورد اختلاف نظر ، ارزشهاي شخصي و انتظاراتشان گفتگو کنند. مشاوره قبل از ازدواج مي تواند موارد بيشتري را کشف کند که يک زن و شوهر در ابتدا قصد بحث و گفتگو را داشتند. اين ممکن است مفيد باشد ، زيرا به زوجين اجازه مي دهد قبل از ازدواج ارزيابي کنند که آيا آنها واقعاً سازگار هستند يا خير.

 

درگير شدن در زوج درماني مزاياي بسياري دارد ، اما برخي از شرايط با اين روش بهبود نمي يابند. به عنوان مثال ، در موارد سو abuse استفاده در خانه که خشونت باعث ترس يک شريک از ديگري مي شود ، ممکن است زوج درماني کافي نباشد. در برخي موارد ، اگر فرد با يک شريک زندگي سوus استفاده کند ، ممکن است امنيت يا زندگي او را به خطر بيندازد. قربانيان سو abuse استفاده از شريک زندگي صميمي تشويق مي شوند در صورت اضطرار با پليس تماس بگيرند يا يک مرکز بحران محلي پيدا کنند.

 

زوج درماني چقدر موثر است؟

مطالعات نشان مي دهد زوج درماني مي تواند تأثير مثبتي در روابط داشته باشد. تحقيقات ارزيابي تغييرات رضايت زناشويي پس از درمان نشان مي دهد تقريباً 48? از زوجين پس از 5 سال به بهبود يا بهبودي کامل در رضايت از رابطه دست مي يابند. تقريباً 38? از زوجين وخيم شدن رابطه را تجربه کردند و 14? نيز در همين مدت بدون تغيير باقي ماندند.

 

زوج درماني وقتي بسيار م effectiveثر است که هر دو شريک زندگي متعهد به بهبود رابطه و پايبندي به برنامه درماني باشند. اگر يکي از شرکا از شرکت در معالجه امتناع ورزد يا رابطه خشونت آميز يا توهين آميز باشد ، اين روش بسيار مثر است. اثربخشي زوج درماني نيز هنگامي کاهش مي يابد که افراد در رابطه فقط انتظار تغيير شريک زندگي خود را دارند. هرچه روابط عضوي از روابط بازتر براي تأمل در ديدگاه ها و عادت هاي خود باشد ، احتمالاً درمان زوج هاي م moreثرتر خواهد بود.

 

تاريخچه مشاوره زوجين

مشاوره روابط ، که در ابتدا به عنوان مشاوره ازدواج شناخته مي شد و مختص زوجين نامزد يا متاهل بود ، در دهه 1930 در ايالات متحده در مراحل ابتدايي بود. مشاوران ازدواج در مورد ازدواج و زندگي خانوادگي به مردم آموزش مي دادند. با اين حال ، به ندرت پيش مي آمد که شرکا با هم به مشاوره روابط بپردازند.

 

زوج درماني با پيدايش خانواده درماني و افزايش ميزان طلاق در طول دهه هاي 1960 و 1970 دگرگون شد . در اين دوره ، زوج درماني به طور معمول با هر دو شريک زندگي انجام مي شد. مشاوره زوجين در حال حاضر به شدت تحت تأثير خانواده درماني قرار دارد ، يک رويکرد جامع که براي درمان سيستم خانواده همراه با تک تک اعضاي آن طراحي شده است. کار پيشگامان خانواده درماني ، از جمله موري بوون و ويرجينيا ساتير ، به ويژه در ايجاد اين روش تأثيرگذار بود.

 

امروزه مشاوره زوجين در انواع روابط براي افراد متاهل يا مجرد در دسترس است. مشاوره معمولاً شامل هر دو شريک زندگي مي شود ، اما مواردي وجود دارد که يک مشاور ازدواج ممکن است فقط با يک فرد در رابطه کار کند. مشاوره براي افراد در يک رابطه ممکن است بر رفتارهاي شخصي ، واکنشها و / يا فرصتهاي رشد متمرکز باشد.

منبع: گپچه

 

 

 

جادوی عشق...
ما را در سایت جادوی عشق دنبال می کنید

برچسب : مشاوره,ازدواج, نویسنده : اشکان بازدید : 38 تاريخ : جمعه 28 آذر 1399 ساعت: 16:50

خبرنامه

عضویت

نام کاربري :
رمز عبور :